Galvaniz Kaplamaya Uygun Malzemeler

Her çeşit yapı çelikleri, düşük alaşımlı çelikler ve dövme, dökme vb. demir-çelik ürünler galvanizlenebilir. Ancak galvaniz kaplanabilmeleri için bazı gereksinimler vardır. Galvaniz kaplanacak demir-çelik malzemelerin kimyasal kompozisyonundaki alaşım elementleri kaplamanın fiziksel ve kimyasal özelliklerine etkileri vardır. Bu etkileri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

KARBON, kaplama görünümü ve kalınlığında önemli bir etkisi yoktur. Ancak içerisinde yüksek karbon bulunan çeliklerde, ürün yüzey temizliği için asit banyosuna alındığında hidrojen kaparak hidrojen kırılganlığına yol açabilir.

MANGAN, yüksek mangan içeren çeliklerde kalın ve darbe dayanımı düşük bir kaplama oluşur. Bu da hem estetik hem de kaplama kalitesi açısından olumsuz bir durum teşkil eder.

SİLİSYUM, çelik bünyesinde bulunan silisyum çinko kaplama kalınlığına ve görünümüne olumsuz etkisi vardır. Bazı değer aralıklarının dışında son derece kalın ve mat bir kaplama elde edilir. Kalın bir kaplama sonucunda kaplama bağlılığı zayıflar ve dökülmeler meydana gelebilir.

FOSFOR, yüksek fosfor içeren çeliklerde kalın ve kırılma eğilimi yüksek olan bir kaplama elde edilir.


Not: Pirinç - bronz kaynaklı, lehimli ve alüminyum perçinli malzemeler galvaniz kaplanmaya uygun değildir. Malzemeler 450 C’deki ergiyik çinko banyosuna daldırıldıklarında bu yüzeylerde kaplanmayan yüzeyler, erime vb. durumlar oluşur.

 

Galvaniz kaplama çelik ile çinkonun kimyasal reaksiyonu sonucunda gerçekleşen bir kaplamadır. Bu nedenle galvaniz kaplanacak ürünlerin yüzeyleri bir dizi kimyasal temizleme işlemine tabi tutulduktan sonra kaplamaya hazır hale getirilir. Bu temizleme işlemi sırasıyla şu şekildedir; malzemelerin üzerindeki yağ, vb. kirliliklerin giderilmesi amacıyla yağ alma banyosunda bekletilir. Yağ alma banyosundan sonra yüzeydeki pas, vb. kirliliklerin temizlenmesi için asit banyosunda bekletilir.

Yüzeyin tam anlamıyla yağ, pas vb. kirliliklerden arındırılmış olması gerekmektedir. Aksi halde temizlenmemiş bölgelerde kaplama bozuklukları ortaya çıkabilir. Ancak bazı malzemelerin yüzeylerinde kaplanmamış bölge oluşturacak ve kaplama sonrasında görünüm bozukluğuna sebep olacak bazı kirlilikler olabilir. Bu kirliliklerin malzeme galvanizleme işlemlerine alınmadan önce temizliğin yapılması gerekmektedir.